Ginekologija je grana medicine koja se bavi proučavanjem ženskog reproduktivnog sistema, njegovim bolestima i načinima liječenja.Usko je povezana sa akušerstvom, prati i proučava promjene u ženskom tijelu tokom trudnoće do momenta porođaja. Preporuka je da se nakon seksualne zrelosti ginekološki pregled obavi bar jednom godišnje. Redovni, kontrolni pregledi važni su radi preventive od potencijalnih problema i bolesti.
Ordinacija Natal i njeni eminentni stručnjaci iz zemlje i inostranstva u oblasti ginekologije, skoro 30 godina posvećeno rade, prate savremene trendove i metode liječenja.
ŠTA JE PREGLED GINEKOLOGA?
Ginekolog je ljekar specijalista za bolesti reproduktivnih organa žene, trudnoću i porodiljstvo. Preporučuje se da ginekološki pregled obavljate jednom goidišnje (ili češće ukoliko je potrebno). Pregled ginekologa počinje anamnezom, odnosno razgovorom sa pacijentkinjom i pregledom plonih organa žene.
PREGLED UKLJUČUJE:
Ginekološki fizikalni pregled
Bimanuelni ginekološki pregled (pregled unutrašnjih genitalnih organa „sa obije ruke“)
PRIPREMA
ŠTA JE GINEKOLOŠKI ULTRAZVUK?
Ginekološki ultrazvuk je neinvazivna dijagnostička metoda kojom se prikazuju strukture i organi u maloj karlici. Na ovaj način se mogu definisati položaj, veličina i građa materice (i grlića materice), jajnika i jajovoda. Pregled je potpuno bezbolan i traje oko 20 minuta.
Natal posjeduje savremene ultrazvučne aparate najnovije generacije renomiranog proizvođača “General Electric“ koji značajno poboljšavaju kvalitet dijagnostike u ranoj fazi trudnoće.
ZAŠTO SE RADI?
PRIPREMA
Za transabdominalni ultrazvuk:
Za transvaginalni ultrazvuk:
EKSPERTNI ULTRAZVUČNI PREGLED – ŠTA JE?
Ekspertni ultrazvučni pregled radi se dva puta u toku trudnoće. Prvi ekspertni UZ radi se u periodu od 11 do 14 nedjelje trudnoće, dok se drugi ekspertni UZ radi u periodu od 20 do 24. Sličan je standardnom ultrazvučnom pregledu, ali sa većim nivoom detalja i osvrtom na bebinu anatomiju. Ekspertni ultrazvuk omogućava ljekaru da pogleda fetus od glave do pete, provjeri da li postoje bilo kakve nepravilnosti u strukturi i anatomiji, i procijeni bebin rast i okolinu, uključujući i posteljicu, pupčanu vrpcu i amnionsku tečnost. Natal posjeduje savremene ultrazvučne aparate najnovije generacije renomiranog proizvođača “General Electric“ koji značajno poboljšavaju kvalitet dijagnostike u ranoj fazi trudnoće.
ZAŠTO SE RADI?
Ovaj pregled je jedan od najvažnijih ultrazvučnih pregleda u trudnoći i radi se rutinski kod svih trudnica.
PRIPREMA
ŠTA JE 4D ULTRAZVUČNI PREGLED?
4D ultrazvuk, u odnosu na 2D tehnologiju, omogućava da se vidi daleko veći broj detalja organa ploda, što znatno poboljšava prenatalnu dijagnostiku. To podrazumjeva pregled na najsavremenijem ultrazvučnom aparatu najnovije generacije, koji omogućava da uz pomoć ultrazvučnih talasa visokih frekvencija dobijemo realističan prikaz pokreta ploda u realnom vremenu. Najbolje vrijeme za rad je u periodu od 20 do 24 nedjelje trudnoće. Osim pokreta ploda, 4D prikazom možemo da uočimo vrlo precizno sve funkcionalne smetnje na organima ploda, protok krvi kroz tkiva i organe, kao i da otkrijemo anomalije u rizičnim trudnoćama. Natal posjeduje savremene ultrazvučne aparate najnovije generacije renomiranog proizvođača “General Electric“ koji značajno poboljšavaju kvalitet dijagnostike u ranoj fazi trudnoće.
ZAŠTO SE RADI?
Informacije koje se prikupe tokom snimanja značajne su za procjenu razvoja bebe i gotovo jednoznačno i pouzdano ukazuje na defekt kod djeteta, ukoliko takav postoji.
PRIPREMA
ŠTA JE KOLPOSKOPIJA?
Kolposkopija je sastavni dio ginekološkog pregleda i dijagnostička metoda kojom se vrši pregled grlića materice i dijela vagine, sa ciljem određivanja abnormalnog skvamoznog epitela i preciziranje mjesta sa kojih se može uzeti tkivo za biopsiju. Koristi se aparat kolposkop sa jakim izvorom svjetlosti i uveličanjem 20-60 puta.
ZAŠTO SE RADI?
Osnovni značaj kolposkopije je u ranoj dijagnostici karcinoma grlića materice. Kolposkop uveličava grlić materice. To ljekaru omogućava da bolje vidi položaj abnormalnih ćelija i veličinu abnormalnih polja. Veličina i položaj abnormalnih ćelija pomažu u određivanju ozbiljnosti abnormalnosti i određivanju koji je tretman potreban, i da li je potreban. Kada se prati i rano tretira, prekancerogeni djelovi obično ne postaju cervikalni kancer.
PRIPREMA
Ne treba da koristite kreme i imate seksualne odnose 24h prije kolposkopije.
ŠTA JE PAPA TEST?
PAPA ili Papanikolau test predstavlja skrining metodu koja se radi u cilju ranog otkrivanja karcinoma grlića materice. Skrining metoda znači da to nije dijagnostički test, već da služi za izdvajanje pacijentkinja koje eventualno imaju karcinom. Uvijek se radi zajedno sa kolposkopijom, jer ova kombinovana metoda postiže tačnost od 98%.
PAPA TEST se preporučuje svim seksualno aktivnim ženama.
Skrining intervali variraju u različitim sredinama, ali po najnovijim preporukama taj interval se skraćuje sa šest mjeseci na tri mjeseca, uz uslov da je prethodni nalaz bio normalan.
PRIPREMA
Da bi uzeti uzorak bio adekvatan i kvalitetan ( što je preduslov za dobijanje validnih laboratorijskih rezultata) veoma je važno da se pravilno pripremite:
ŠTA JE KARDIOTOKOGRAFIJA (CTG)?
Kardiotokografija (CTG) je dijagnostička metoda pomoću koje se prate kontrakcije materice i srčana radnja ploda. Najčešće se koristi u trećem trimestru trudnoće i preporučuje se da se nakon navršene 36. nedelje trudnoće CTG radi jednom nedeljno ili češće (ukoliko postoji potreba)..
ZAŠTO SE RADI?
Ljekar Vam može preporučiti CTG ukoliko:
ŠTA JE FOLIKULOMETRIJA?
Folikulometrija je ultrazvučni vaginalni pregled kojim se prati rast folikula i procjenjuje da li će uskoro doći do ovulacije. Radi se od 9. dana menstrualnog ciklusa. Na osnovu nalaza serijskih ultrazvučnih pregleda može se procijeniti tačno vrijeme ovulacije. U prosjeku se radi 4 do 6 ovakvih pregleda u okviru menstrualnog ciklusa.
Šta je folikul?
Tokom normalnog menstrualnog ciklusa unutar folikula koji se nalaze u jajniku razvija se jajna ćelija. Folikul je struktura sa tankim zidom koja sadrži jajnu ćeliju i folikularnu tečnost. Folikul se na ekranu ultrazvučnog aparata može vidjeti kada je veličine od 5-8 mm i vidi se kao kružni mjehur koji je ispunjen tečnošću. Folikul raste 1-2 mm po danu,a za ovulaciju je spreman kada je u prečniku veličine 17-23 mm. Tokom folikulometrije prati se i upisuje broj folikula u razvoju, njihova veličina i vrijeme ovulacije. Veoma je važno i praćenje debljine materične sluzokože (endometrijuma).
ZAŠTO SE RADI?
Folikulometrija se radi u cilju provjera ovulacije, tempiranja odnosa, intrauterine inseminacije ili u postupcima vantelesne oplodnje. U jajnicima (ovarijumu), jajne ćelije kod žena rastu i sazrijevaju u folikulu, koji liči na mjehur, a kada taj mjehur pukne, jajna ćelija se oslobodi (nastupa ovulacija) i tada je moguća njena oplodnja od strane spermatozoida.
PRIPREMA
Najčešće nije potrebna posebna priprema za ovaj test. Prije pregleda je neophodno da mokrite i da potpuno ispraznite mokraćnu bešiku.
Konsultacije obavlja dr Željko Lazović subspecijalista inferiliteta i steriliteta , načelnik odjeljenja za vantjelesnu oplodnju Bolnice “Danilo I” na Cetinju
ŠTA JE LOOP EKSCIZIJA?
Loop ekscizija je postupak u kome se koristi specijalni elektrohirurški nož u obliku omče (loop). Najčešće se ovaj postupak koristi pri uklanjanju abnormalnih izraštaja na grliću otkrivenih kolposkopijom ili skirning testom (PAPA test). Takve promjene obično nisu maligne, ali je bitno odstraniti ih i poslati na histopatološku analizu, čime se sprečava mogućnost eventualne maligne alteracije.
Intervencija se radi u lokalnoj anesteziji i traje oko 5 minuta. Apsolutno je bezbedna za djevojke koje nisu rađale, jer ne dovodi do oštećenja cervikalnog kanala (suženja i skraćenja, kao kod drugih tehnika i metoda), što je ključ u liječenju i kasnijoj reproduktivnoj sposobnosti. Saznajte više…
ZAŠTO SE RADI?
LOOP ekscizija je metoda koja se koristi u liječenju promjena ćelija grlića materice. Ovo uključuje:
PRIPREMA
Nije potrebna posebna priprema prije intervencije.
ŠTA SU KONDILOMI?
Kondilomi su bradavičasti izraštaji na koži anogenitalne regije izazvane humanim papiloma virusima.
Kondilomi (Polne bradavice, Genitalne bradavice) su bolest koju uzrokuje HPV virus, tj. Humani Papilloma Virus. HPV virus je uzročnik raka grlića materice kod žene i odmah po otkrivanju virusa treba početi lečenje.
GDJE SE NAJČEŠĆE JAVLJAJU?
Kondilomi poznati kao polne bradavice se najčešće se javljaju u predjelu polnih organa i anusa. Mogu biti u obliku ravnih teško uočljivih papula ili pečurkastog ili karfiolastog oblika sa užom ili širom bazom boje normalne kože do tamno braon. Pacijenti ih često miješaju sa mladežima, bradavicama ili keratozama.
KOJI SU UZROČNI FAKTORI NASTANKA KONDILOMA?
Genitoanalnu regiju inficira oko 70 tipova HP virusa . Najčešći tipovi koji inficiraju genitoanalnu regiju su 6 i 11. Ova dva tipa HP virusa su odgovorni za nastanak polnih bradavica – kondiloma.
Infekcija ovim virusom se prenosi isključivo polnim putem.Vrijeme od kontakta do pojave kondiloma je 2 – 6 meseci.
ZAŠTO KONDILOME TREBA ENERGIČNO LIJEČITI?
Kondilomi (Polne bradavice, Genitalne bradavice) su bolest koju uzrokuje HPV virus, tj. Humani Papilloma Virus. HPV virus je uzročnik raka grlića materice kod žene i odmah po otkrivanju virusa treba početi lečenje.
Uklanjanjem kondiloma se sprečava njihovo dalje širenje po koži oboljelog i sprečava se širenje na druge osobe polnim kontaktom.
KOJE SU METODE LIJEČENJA KONDILOMA?
Metode liječenja su tečni azot, elektrokauterizacija, odstranjivanje laserom i radiotalasna metoda. Na osnovu obimnih studija radiotalasna metoda je pokazala visok stepen efikasnosti – procenat izlječenja je 97 % dok druge metode ne prelaze 60 – 75 % uspješnosti. Kondilomi se otklanjaju samo jednom intervencijom. Za samo par minuta moguće je odstaniti 20-30 promjena. I sami pacijenti su najzadovoljniji primjenom radiotalasa. Uklanjanje je jednostavno i skoro pa bezbolno.
ŠTA JE BIOPSIJA GRLIĆA MATERICE?
Biopsija grlića materice (cerviksa) predstavlja proceduru kojom se uklanja mali dio tkiva grlića materice i šalje na patohistološku analizu u cilju postavljanja konačne dijagnoze promjene na grliću.
ZAŠTO SE RADI?
PRIPREMA
ŠTA JE EKSPLORATIVNA KIRETAŽA?
Eksplorativna kiretaža je invazivna dijagnostička procedura kojom se uklanja površinski sloj sluzokože materice i grlića materice u dijagnostičke (otkrivanje i utvrđivanje bolesti) ili terapijske svrhe (liječenje) i šalje na patohistološku (PH) analizu. Procedura traje između 15 i 30 minuta.
ZAŠTO SE RADI?
PRIPREMA
Za obavljanje ove intervencije neophodno je prethodno uraditi kolposkopiju, Papa-Nikolau test (rezultat ne smije biti stariji od 6 mjeseci), bris grlića materice i isptivanje vaginalnog sekreta (rezultat ne smije biti stariji od mjesec dana).
ŠTA JE SPIRALA ?
Spirala je mali, plastični umetak koji se postavlja u unutrašnjost materične šupljine. Ginekologu je potrebno svega pet minuta za postavljanje spirale, a zaštita je dugotrajna. Efikasnost je 99 odsto i smatra se idealnom metodom kontrole rađanja za žene koje ne žele da svakodnevno razmišljaju o zaštiti.
Postoje različite vrste spirala: sa metalima – bakar, zlato, srebro i spirala koja sadrži hormon progesteron.
ZAŠTO SE STAVLJA SPIRALA?
PRIPREMA
Prije nego što se žena odluči za postavljanje spirale potrebno je da obavi detaljan ginekološki pregled. Bitno je da su nalazi briseva – PAPA test, vaginalni i cervikalni bris uredni, odnosno da ne postoji neka vrsta infekcije.
ŠTA JE UKLANJANJE SPIRALE?
Spirala ili Intrauterini uložak (intrauterine device-IUD) je kontraceptivno sredstvo koje se sastoji od komadića plastike koji je oblika slova T (prilagođen unutrašnjosti materice). Postoje dvije vrste spirala koje se mogu koristiti kao metod kontracepcije. To su hormonske i bakarne spirale. Obije vrste spirala predstavljaju pouzdani način zaštite od neželjene trudnoće. Ekstrakcija ili vađenje IUD-a je brza i sigurna procedura koja se može obaviti tokom cijelog menstrualnog ciklusa (i u toku trajanja menstrualnog krvarenja). Postupak traje nekoliko minuta i moguće ga je izvesti u ambulantnim uslovima.
ZAŠTO SE RADI?
Vađenje spirale ili intrauterinog uloška potrebno je učiniti:
PRIPREMA
Ukoliko ste imali seksualni odnos neposredno prije vađenja spirale u periodu kada možete biti u ovulaciji postoji rizik od začetka trudnoće. Ukoliko planirate da pređete na hormonsku kontracepciju potrebno je da se konsultujete sa svojim ginekologom oko datuma kada je najbolje ukloniti spiralu.
Druga posebna priprema nije potrebna za ovaj postupak.
spec. ginekologije i akušerstva, subspecijalista perinatologije
spec. ginekologije i akušerstva
spec. ginekologije i akušerstva, subspecijalista za fertilitet i sterilitet
spec. ginekologije i akušerstva, subspecijalista reproduktivne endokrinologije
spec. ginekologije i akušerstva
spec. ginekologije i akušerstva
spec. ginekologije i akušerstva, radiotalasne dermatohirurgije i dermatoestetike
spec. ginekologije i akušerstva
spec. ginekologije
Ordinacija Natal je osnovana 1993. godine kao prva privatna ginekološka ordinacija sa kabinetom za ultrazvučnu dijagnostiku u Crnoj Gori. Nalazimo se u Podgorici u ulici Drugog Crnogosrkog bataljona 2H.
Skoro 30 godina ordinacija Natal je lider u pružanju usluga iz oblasti ginekologije. Pored ginekologije kao osnovne djelatnosti, ordinacija Natal pruža dodatne usluge iz oblasti: radiologije, dermatologije, endokrinologije, onkologije, kardiologije, neurologije, ORL, urologije, psihijatrije i estetske medicine.